Reklama

Jasna Góra

O wspólnocie i pojednaniu - rekolekcje dla wszystkich już od dziś na Jasnej Górze

O wspólnocie i pojednaniu, prawdzie i dobru, miłości i heroizmie mowa będzie na Jasnej Górze. Dziś rozpoczynają się internetowe rekolekcje dla wszystkich. To wspólna modlitwa, konferencje i rozważania a także debata „Podzieleni/połączeni” adresowana przede wszystkim do młodych.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pomysłodawcy, paulini i przedstawiciele Rady KEP ds. apostolstwa świeckich, mają nadzieję, że inicjatywa będzie wsparciem do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

- Będą to rekolekcje, a właściwie katecheza Kościoła, która ma nam pomóc wrócić do naszych chrześcijańskich źródeł, zobaczyć fundamenty naszej wiary, zgłębić je i się nimi rozradować - mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Reklama

- Niezależnie od tego czy dziś Kościół krytykujemy czy się za niego modlimy, czy czujemy się silnie związani ze wspólnotą naszej wiary czy może mamy szereg wątpliwości w obliczu kryzysu Kościoła, chcemy poszukać wspólnego fundamentu, żeby promować życie. Kościół zawsze promuje życie, i to doczesne i to wieczne. To będzie wielkie wołanie o promocję życia każdego kto żyje na polskiej ziemi - podkreśla jasnogórski przeor.

W programie jasnogórskich rekolekcji dla wszystkich codziennie, od 11 do 13 listopada, o godz.12.00 konferencja on-line, o godz.20.00 w kaplicy Matki Bożej Msza Św. ze specjalną homilią, a o 21.00 Apel Jasnogórski z tematycznymi rozważaniami.

Podziel się cytatem

11 listopada podjęty zostanie temat „ Wspólnota i pojednanie”, 12 listopada „Prawda i dobro” a 13 - „Miłość i heroizm”. Wśród głoszących słowo: abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, abp Wacław Depo, bp Andrzej Czaja, bp Edward Dajczak, bp Adrian Galbas SAC i bp Andrzej Przybylski.

Reklama

12 listopada o 21.30 na Sali Rycerskiej (streaming on-line) odbędzie się debata „Podzieleni/połączeni”. Wśród jej uczestników Ida Nowakowska – dziennikarka, s. Tymoteusza Gil - dominikanka z Domu Dla Chłopców w Bronowicach, ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz. Organizatorzy mają też nadzieję na udział w niej internautów.

- Nie poprzestańmy na biernym wysłuchaniu konferencji rekolekcyjnych, ale wprowadzajmy realne zmiany do naszego życia, naszej postawy - zachęca o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium. - Zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę, także do podejmowania różnych aktów wyrzeczeń, które będą wspierały zarówno księży biskupów, którzy będą prowadzili te rekolekcje, ale także by to ziarno padało na podatny grunt, by zmieniało nasze serca, bo ostatnie wydarzenia pokazały, że wiele w nas trzeba zmienić - mówi kustosz.

- W wyjątkowo trudnym dla Polaków momencie, gdy głębokie podziały dotknęły naszych relacji społecznych, naszych rodzin i naszych sumień, potrzebujemy pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą: wzajemnej miłości, szacunku, troski. Na Jasnej Górze (która jest szpitalem polowym naszego Narodu) jest to możliwe, bo tu od wieków czcimy wizerunek Kobiety głęboko zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Dlatego zapraszamy wszystkich na rekolekcje, których sensem będzie pojednanie, wybaczenie, miłosierdzie - stwierdzają organizatorzy.

Portale internetowe, stacje radiowe i telewizyjne zaproszone są do transmisji i retransmisji.

2020-11-11 11:14

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: Jan Budziaszek poprowadził Rekolekcje Karmelitańskie

[ TEMATY ]

rekolekcje

Piotr Drzewiecki

W każdej sekundzie naszego życia służymy albo Panu Bogu, albo szatanowi – powiedział Jan Budziaszek z zespołu Skaldowie, podczas rekolekcji różańcowych w przemyskim kościele oo. karmelitów bosych. Nauki głoszone przez znanego muzyka, trwały od 4 do 6 listopada.

Podczas głoszonych konferencji, do każdej z tajemnic różańcowych Jan Budziaszek opowiadał konkretne świadectwa ze swojego życia. - Przeprowadzam ludzi przez różaniec. Dlaczego? Dlatego że w różańcu zawarta jest cała filozofia życia. Wszystkie wydarzenia, które są w tajemnicach różańcowych realizują się w naszym życiu – tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję