Reklama

Watykan

Papież na watykańską konferencję o Syrii i Iraku

„Każdy wysiłek, mały lub duży uczyniony dla budowania pokoju jest jak położenie cegły w budowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, które otwiera się na przyjęcie innych i gdzie wszyscy mogą znaleźć miejsce, aby zamieszkać w pokoju”. – to słowa z przesłania skierowanego przez Papieża do uczestników konferencji zorganizowanej dziś po południu przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka na temat sytuacji w Syrii, Iraku i krajach ościennych. Biorą w niej udział przedstawiciele różnych organizacji katolickich niosących pomoc uciemiężonym krajom Bliskiego Wschodu.

[ TEMATY ]

Syria

konferencja

Irak

papież Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty wspomniał najpierw o osobach, które musiały opuścić swoje domy, aby uciekać przed okropnościami wojny w poszukiwaniu lepszych warunków życia dla siebie i swoich bliskich. Przypomniał o sytuacji chrześcijan, którzy zostali zmuszeni do pozostawienia miejsc, gdzie się urodzili i wzrastali, gdzie rozwijała się i dojrzewała ich wiara.

Franciszek podkreślił, że należy zagwarantować obecność chrześcijańską na tych ziemiach. Zawsze była ona znakiem pokoju, postępu, rozwoju oraz pojednania pomiędzy ludźmi i narodami. Papież przypomniał również o losie uchodźców, którzy pragną przybyć do różnych krajów. Ponowił apel do wspólnoty międzynarodowej, aby uczynić wysiłek pozwalający tym osobom na osiągnięcie tego celu, zapewniając warunki bezpieczeństwa i potrzebną pomoc finansową. Każdy gest, każdy wysiłek w tym kierunku jest bardzo cenny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zwrócił się również do organizacji katolickich zaangażowanych w pomoc humanitarną.

„Zachęcam wszystkich do kontunuowania misji Miłosiernego Samarytanina, niestrudzonego zaangażowania na rzecz przyjmowania, troski, towarzyszenia migrantom oraz uchodźcom z tych ziem, niezależnie od wyznawanej wiary. Jak mówiłem już wiele razy, Kościół nie jest organizacją pozarządową. Działania charytatywne Kościoła powinny być zawsze inspirowane Ewangelią – podkreślił Papież. Udzielanie wsparcia humanitarnego ma być namacalnym znakiem miłosierdzia Kościoła lokalnego, który pomaga Kościołowi cierpiącemu poprzez te wspaniałe środki, jakimi są katolickie instytucje niosące pomoc i promujące rozwój. Jeden Kościół pomaga drugiemu Kościołowi. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że kiedy znajdujecie się i działacie w tych miejscach, nie jesteście sami! Cały Kościół staje się jednym, aby wyjść na spotkanie człowieka poranionego, napadniętego przez zbójców na drodze z Jerozolimy do Jerycha”.“

2020-12-10 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja TAK dla życia - w obronie kobiet

24 marca z okazji Narodowego Dnia Życia, w Sejmie odbyła się konferencja TAK dla życia - w obronie kobiet zorganizowana wspólnie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny. W spotkaniu uczestniczyło ponad 130 osób z całej Polski. Byli to parlamentarzyści, działacze organizacji w obronie życia i rodziny, naukowcy oraz lekarze. Dzięki bardzo bogatemu programowi (17 wystąpień merytorycznych oraz pytania) poziom merytoryczny Konferencji, co wszyscy podkreślali, był niezwykle wysoki.

Podczas Konferencji głos zabrali m.in: Psychiatra prof. Paweł Mierzejewski w wykładzie: „Aborcja a zdrowie psychiczne - czy przesłanka psychiatryczna do aborcji jest uzasadniona?”. Przedstawił on wyniki badań, które jasno wskazują na to, że kobiety, które dokonują aborcji częściej cierpią na zaburzenia psychiczne i są obarczone większym ryzykiem popełnienia samobójstwa, a zatem nie ma żadnego medycznego i naukowego uzasadnienia do wydawania zaświadczeń przez lekarzy psychiatrów o wskazaniach do aborcji.
CZYTAJ DALEJ

Jak rozmawiać z Bogiem?

Rozważanie do Ewangelii Łk 11,1-13

Czytania liturgiczne na 27 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję