Reklama

Pomocnicy na szlaku pielgrzymkowym

Pielgrzymują w różnych intencjach: by podziękować za wnuka, prosić o zdrowie dla chorej babci albo o powodzenie na maturze. Co roku pielgrzymi z naszej diecezji, idący na Jasną Górę, przemierzają pieszo setki kilometrów. Ich trud byłby o wiele większy, gdyby nie pomoc, którą otrzymują bezinteresownie po drodze od wielu życzliwych ludzi.

Niedziela świdnicka 31/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niektórzy dziesięć, inni jedenaście dni - tyle czasu spędzą w tym roku w drodze pielgrzymi biorący udział w corocznej wędrówce na Jasną Górę, przed Obraz Czarnej Madonny. W 2012 r. Pielgrzymka Świdnicka wyruszy na pątniczy szlak po raz dziewiąty. Dotychczas w ośmiu pielgrzymkach wzięło udział 8240 wiernych, w tym ok. 80 % to młodzież. W sumie pielgrzymowało 198 księży, 219 diakonów i kleryków, 37 sióstr zakonnych oraz 402 osoby świeckie w służbach porządkowych.
- Warto, naprawdę warto tak powędrować - przekonuje pani Maria z Dzierżoniowa, która w drodze na Jasną Górę weźmie udział już po raz czwarty.
Pielgrzymów w ich trudzie będą wspierać nie tylko służby techniczne, ale także wierni z parafii położonych na pątniczym szlaku.
Dzień na pielgrzymce zaczyna się stosunkowo wcześnie, bo ok. godz. 5.30, a kończy ciszą nocną o godz. 22.30. Średnio do pokonania dziennie jest około 26 km.
Na szczęście namioty, śpiwory, miski, ciężkie bagaże i wszystko, co stanowi o wyposażeniu pielgrzyma, jest przewożone samochodami ciężarowymi na miejsce noclegu. Do każdej grupy jest przypisany samochód ciężarowy. Bagaże są rozładowywane przez bagażowych i ustawiane w sektorze danej grupy. Ważne, aby swoje bagaże podpisać imieniem i nazwiskiem, adresem i numerem grupy. Pielgrzym ze sobą niesie tylko podręczny mały bagaż, typu chlebak lub plecaczek.
- Jesteśmy praktycznie samowystarczalni, a po naszym odejściu miejsce, w którym pielgrzymi nocowali, wygląda równie dobrze, jak wtedy, gdy na nie przyszliśmy przed wieczorem - mówi ks. Romuald Brudnowski, przewodnik pielgrzymki.
Pątniczą drogę ułatwiają wędrowcom mieszkańcy mijanych przez pielgrzymkę miasteczek i wiosek. Tak jest np. w Piskorzowie pod Pieszycami, gdzie parafianie przygotowywują nie tylko napoje (to woda, kompoty własnej roboty i soczki dla dzieci), ale także owoce i ciasta domowego wypieku.
- Bóg zapłać, Bóg zapłać - słychać zewsząd, kiedy pielgrzymi mogą napić się i najeść w tej przydrożnej stołówce.
- To już u nas tradycja, odkąd ze Świdnicy zaczęły chodzić pielgrzymki - opowiada Halina Mitura. - Zawsze tu na nich czekamy z poczęstunkiem, tym bardziej, że wielu z pielgrzymów to mieszkańcy naszej wsi.
Podobnie jest na całej trasie pielgrzymki. Życzliwość ludzi jest przeogromna. Często bywa tak, że pątnicy są podejmowani zupą, a nawet kotletami!
W zamian wędrowcy mogą odwdzięczyć się dobrym słowem, modlitwą i obrazkami z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu.
W Bobolicach, w parafii Zwrócona, wszystkie grupy pielgrzymkowe z naszej diecezji łączą się w jedną, która - od tego miejsca już razem - wędruje do Częstochowy.
- W godzinach popołudniowych zawsze witamy w naszej parafii grupy: kłodzką, świdnicką, dzierżoniowską, strzegomską i ząbkowicką Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę - wylicza proboszcz ks. Krzysztof Ziobrowski. - Parafianie zawsze stają na wysokości zadania i przygotowują dla pątników życzliwe przyjęcie, smaczne jedzenie, bezpieczne miejsca na nocleg. Często goszczą ich w swoich domach. Tradycyjnie organizujemy też nocne warty, aby pielgrzymi mogli spokojnie wypocząć przed kolejnym etapem wędrówki.
- Cieszę się, że wielowiekowe tradycje pielgrzymowania są kontynuowane i rozwijane także w naszej młodej diecezji, a ich czytelnym znakiem jest Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę - podkreśla biskup świdnicki Ignacy Dec. - Ufam, że kolejna pielgrzymka pomoże ugruntować w pielgrzymach postawę wiary i przywiązania do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła, a także przyczyni się do integrowania wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Tych, którzy nie mogą wziąć osobistego udziału w wędrówce, proszę o wspieranie pielgrzymów w ich pątniczym trudzie swoją ufną i wytrwałą modlitwą. Będzie ona także wyrazem naszej jedności z tymi, którzy przemierzając pielgrzymkowy szlak, poniosą przed tron Jasnogórskiej Pani i Królowej nasze podziękowania, prośby i wielorakie intencje.
- Pielgrzymka to bez wątpienia rekolekcje w drodze. Kilka dni, które mają umocnić naszą wiarę, sprzyjać skupieniu i modlitwie - dodaje biskup pomocniczy Adam Bałabuch.

Reklama

* * *

Dzień zerowy - 30 lipca
- dotyczy tylko grupy 6. - ziemia wałbrzyska;
Wałbrzych - Świdnica - 23 km; godz.10 - Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu; baza noclegowa przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzień zerowy - 30 lipca
- dotyczy tylko grupy 8. - dekanat Głuszyca;
Głuszyca - Świdnica - 24 km; godz. 8.30 - Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy; baza noclegowa przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy;

Dzień pierwszy - 31 lipca
dla głównego nurtu pielgrzymkowego;
Świdnica - Pieszyce - 19 km; godz. 10 - uroczysta Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w katedrze świdnickiej; baza noclegowa dla nurtu zasadniczego w Pieszycach;

Dzień pierwszy - 31 lipca
dla grupy 3. - ziemnia kłodzka;
Kłodzko - Brzeźnica - 18 km; godz. 9 - Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej u Ojców Franciszkanów; po drodze nawiedzenie sanktuarium w Bardzie; baza noclegowa dla grupy 3. w Brzeźnicy;

Dzień drugi - 1 sierpnia
dla głównego nurtu pielgrzymkowego;
Pieszyce - Zwrócona - 24 km; godz. 5.30 - pobudka; godz. 6.30 - Msza św. w kościele pw. św. Antoniego; baza noclegowa dla nurtu głównego w Zwróconej;

Dzień drugi - 1 sierpnia
dla grupy 3. - ziemia kłodzka;
Brzeźnica - Bobolice - 14 km; godz. 7 - pobudka; godz. 12 - Msza św. w Ząbkowicach Śl. w kościele pw. św. Anny; połączenie z grupą 4.; baza noclegowa dla grupy 3. i 4. w Bobolicach;

Reklama

Dzień trzeci - 2 sierpnia
dla całej pielgrzymki;
Zwrócona - Bobolice - Przeworno - 33 km; godz. 5 - pobudka dla głównego nurtu w Zwróconej; godz. 5.30 - pobudka dla grupy 3. i 4. w Bobolicach; godz. 6.30 - uroczysta Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach; baza noclegowa w Przewornie;

Dzień czwarty - 3 sierpnia;
Przeworno - Radoszewice - 32 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. po drodze w kościele w Grodkowie; baza noclegowa w Radoszewicach; godz. 20.30 - Apel wspólny; przyjazd kustosza z Barda z cudowną figurką Matki Bożej Strażniczki Wiary;

Dzień piąty - 4 sierpnia;

Radoszewice - Popielów - 28 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. prymicyjna po drodze w parku w Skorogoszczy; baza noclegowa w Popielowie;

Dzień szósty - 5 sierpnia;
Popielów - Laskowice - 32 km; godz. 5 - pobudka; Msza św. po drodze w Murowie; baza noclegowa w Laskowicach;

Dzień siódmy - 6 sierpnia;
Laskowice - Łomnica - 32 km; godz. 4.45 - pobudka; Msza św. po drodze w lesie pod Wachowem; baza noclegowa w Łomnicy;

Dzień ósmy - 7 sierpnia;
Łomnica - Jezioro - 28 km; godz. 5. - pobudka; godz. 6 - Msza św. w kościele w Łomnicy; baza noclegowa w Jeziorze;

Dzień dziewiąty - 8 sierpnia;
Jezioro - Częstochowa - Kawodrza - 21 km; godz. 6 - pobudka; Msza św. pod Przeprośną Górką w Blachowni; baza noclegowa w Kawodrzy;

Dzień dziesiąty - 9 sierpnia;
Jasna Góra - 7 km; do pielgrzymów pieszych dojeżdża cała diecezja świdnicka; godz. 4.45 - pobudka; godz. 5.45 - wyjście na Jasną Górę; godz. 7.30 - prezentacja pielgrzymki z wałów jasnogórskich; godz. 9 - uroczysta Msza św. pontyfikalna w Kaplicy Cudownego Obrazu;

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W związku z zatrzymaniem przez władze białoruskie dwóch misjonarzy oblatów posługujących w diecezji witebskiej na Białorusi misjonarze oblaci wyrażają wdzięczność za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności oraz modlitwy w intencji ojców Andrzeja i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

[ TEMATY ]

zbiórka podpisów

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kaczyński podkreślał, że polskie społeczeństwo niebawem czekają "bardzo poważne podwyżki" w związku ze wzrostem opłat za prąd i gaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję