Reklama

Niedziela w Warszawie

Najgłębsza wolność to poświęcenie się Bogu

Bp Michał Janocha przewodniczył w archikatedrze warszawskiej Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

We Mszy św. uczestniczyli ojcowie, bracia i siostry zakonne, a także przedstawiciele instytutów świeckich i innych form życia konsekrowanego. Posługiwali alumni seminarium duchownego księży pallotynów z Ołtarzewa. Na początku Eucharystii biskup poświęcił gromnice.

W kazaniu bp Janocha przypomniał, że ofiarowanie Jezusa w świątyni odnosi nas także do poświęcenia w dzieciństwie Maryi w świątyni. Ofiarowanie jest dla współczesnego świata pojęciem brzmiącym obco i egzotycznie. – Świat, który traci Boga i międzyludzkie więzi, pyta dzisiaj: Komu się poświęcać? Po co się ofiarowywać? Idzie o moją rację, przyjemność, przewagę – mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Hierarcha podkreślił, że w poświęceniu się Bogu wyraża się najgłębsza zależność człowieka od Stwórcy. – Czy przypadkiem z tego wielkodusznego ofiarowania siebie Bogu czegoś nie zabieram dla siebie? – pytał kaznodzieja. Wskazał, że drugą nazwą święta Ofiarowania Pańskiego jest Spotkanie. – Oto spotkanie Boga i Jego świątyni. Przedziwny Bóg, który w postaci małego Dziecka przychodzi do świątyni. Jest to zapowiadane przez proroków spotkanie Mesjasza ze swoim ludem – zaznaczył bp Janocha i dodał, że na spotkanie z Jezusem wychodzi dwoje staruszków – Symeon i Anna. Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka o tym, że najważniejsze rzeczy dzieją się na peryferiach. To spotkanie z Mesjaszem jest udziałem każdego na tyle, ile jest w nas oczekiwania, modlitwy i otwartości.

Bp Janocha wskazał również, że cichą bohaterką dzisiejszego święta jest Maryja, która w milczeniu słucha. W Jej życiu dopełnia się ofiarowanie. – Bóg objawia nam powoli swoje zamiary i uczy nas ofiarowania oraz oczekiwania – podkreślił kaznodzieja i dodał, że osoby konsekrowane są jak świece i kadzidło, które muszą się spalić dla Jezusa. – Świeca i kadzidło zapowiadają Hostię, która musi zostać spożyta, aby nic z niej nie zostało – zaznaczył biskup.

- W życiu zakonnym doświadczacie najgłębszej wolności. Jest ona wartością, która przyciąga i porusza wszystkich. Najgłębsza wolność jest w ofiarowaniu. Życie zakonne zapowiada rzeczywistość po drugiej stronie – podkreślił bp Janocha.

W czasie Mszy św. obecne w archikatedrze warszawskiej osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby czystości, ubóstwa oraz posłuszeństwa.

2021-02-02 17:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Janocha: Polska to system wartości, w imię którego żyły i umierały pokolenia

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

bp Janocha Michał

Marcin Żegliński

W intencji bohaterów sprzed 75 lat i mieszkańców stolicy modlono się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Mszy św. polowej przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W homilii podkreślił, że Polska to więcej niż wiara, niż język, niż etnos, to także więcej niż terytorium, które ulegało nieustannym zmianom. - Polska to etos i eidos, to system wartości, a przede wszystkim pewna wizja, pewna idea, w imię której żyły i umierały koleje pokolenia, przy wszystkich różnicach, które je dzieliły – powiedział bp Janocha.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję