Reklama

Wiara

30 maja

Św. Józefie... poznający Królestwo Boże w pełni

Świętego Józefa nazywa się niekiedy: „Poznającym królestwo Boże w pełni”. Co to oznacza?

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwa majowe

TER

Patron świątyni

Patron świątyni

W jakim sensie św. Józef, mąż Najświętszej Maryi Panny, ziemski opiekun Jezusa, cieśla pochodzący z pokolenia Judy, poznaje w pełni królestwo Niebieskie? W tym krótkim rozważaniu przyjrzymy się najważniejszym cechom owego królestwa, które na ziemię przyniósł Jezus Chrystus, i zobaczymy, czy rzeczywiście św. Józef przeniknął swym umysłem i swoją wiarą jego tajemnice.

W 11 rozdziale Ewangelii wg św. Mateusza zapisana została modlitwa Jezusa, w której wysławia swojego Ojca, za to, że tajemnice królestwa mesjańskiego zostały zakryte przed mądrymi, a objawione zostały pokornym i maluczkim. Czy św. Józef do takich osób należał? Zdecydowanie tak. Jego pokora osiągnęła niewyobrażalne dla nas rozmiary, kiedy zamiast wydać ciężarną Maryję na zniesławienie, co było zgodne z prawem Starotestamentalnym, pojął ją za żonę po tym, jak anioł we śnie nakazał mu to uczynić.

Reklama

Kolejnym przejawem tego, że św. Józef doskonale poznał królestwo Boże jest to, że potrafił zaakceptować sposób jego objawienia się w świecie, poprzez przybycie na świat niewinnego i słabego Dzieciątka, a nie jak to sobie wyobrażali jemu współcześni pobożni Żydzi, którzy uważali, że przyjście Królestwa będzie miało charakter majestatyczny. Ziemski ojciec Jezusa zobaczył w Nim owo ziarenko gorczycy, do którego przyrównał królestwo Boże Mistrz z Nazaretu w czasie swojego nauczania.

Królestwo Niebieskie może zaistnieć wreszcie tylko w życiu tych, którzy przyjmują Słowo Boże i je zachowują (por. Mt 13, 23). Czy św. Józef postępował w ten sposób? Po raz kolejny Ewangelia daje nam odpowiedź twierdzącą. Kiedy ów cieśla usłyszał we śnie nakaz ucieczki do Egiptu, bez zwłoki zabrał on Maryję i Dziecię i podążył we wskazanym mu kierunku. Zapewne musiał odczuwać pewien strach, niepewność, ale on nie poddawał się, ponieważ mocno wierzył w prawdziwość Słowa otrzymanego od Boga.

Podsumowując, św. Józef rzeczywiście zasługuje na miano: „Poznającego w pełni królestwo Boże”. Całe jego życie było jednym wielkim aktem wiary i miłości do Boga, co wyrażało się w bezkompromisowym posłuszeństwie Słowu Bożemu. Warto zapytać się, czy jest w nas pragnienie doświadczania królestwa Bożego i czy potrafimy pokornie, tak jak św. Józef, przyjmować wolę Bożą, która zawarta jest dla nas w Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła, a także w natchnieniach otrzymywanych od Ducha Świętego.

2021-05-29 21:30

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja to uzdrowienie chorych

Niedziela sandomierska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

nabożeństwa majowe

Ks. Wojciech Kania\Niedziela

Pierwsze nabożeństwo przy nowo powstałej kapliczce

Pierwsze nabożeństwo przy nowo powstałej kapliczce

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kapliczkę z figurą Matki Bożej na dziedzińcu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

W uroczystości wzięli udział Marcin Piwnik – starosta sandomierski, dyrektor szpitala dr n. med. Marek Kos wraz z personelem medycznym, ks. Tadeusz Pawłowski – kapelan placówki oraz wierni.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję