Reklama

Niedziela Małopolska

Włosań k. Krakowa

Przy kapliczce św. Rity wyrósł krzew dzikiej róży

    Dzisiaj przypada wspomnienie św. Rity, uznawanej za świętą od spraw trudnych, beznadziejnych i po ludzku wręcz niemożliwych.

Antonina Loster

Nawiedzający to miejsce widzą, jak krzew dzikiej róży rośnie na betonowo – kamiennym podłożu

Nawiedzający to miejsce widzą, jak krzew dzikiej róży rośnie na betonowo – kamiennym podłożu

    Przybywa osób, które wierzą w jej wstawiennictwo i miejsc, gdzie czciciele św. Rity oddają jej cześć, polecają swe prośby i błagania i wierzą, że za jej wstawiennictwem zostają wysłuchani.

    Jednym z takich miejsc jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie nabożeństwa za wstawiennictwem św. Rity są sprawowane każdego 22 dnia miesiąca, a wierni przychodzą przed jej figurę, wyeksponowaną w świątyni, z różami.

    Kult św. Rity rozwija się także w Nowym Sączu, w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej, który jest diecezjalnym sanktuarium św. Rity. W świątyni znajduje się obraz przedstawiający scenę otrzymania przez św. Ritę stygmatów na czole. A przy kościele stworzono tzw. ogród różany. Także w tym miejscu na nabożeństwach ku czci Świętej z Cascii gromadzą się tłumy wiernych.

    Od lat rozwija się także kult św. Rity we Włosani, oddalonej od Krakowa ok. 20 km. Tu  jej czciciele spotykają się przy kapliczce wybudowanej przez rodzinę Losterów, jako dziękczynienie za otrzymane łaski. Przez minione lata we wspomnienie św. Rity były tu organizowane nabożeństwa ku jej czci. Uczestniczyły w nich tłumy wiernych i z Włosani, i z okolicznych miejscowości.

    Z powodu pandemii nabożeństwa zostały zawieszone, ale czciciele św. Rity przychodzą i przyjeżdżają tu indywidualnie, i proszą o wstawiennictwo. Opiekująca się kapliczką dr Antonina Losterowa w rozmowie z „Niedzielą” zauważa, że modlący się w tym miejscu pozostawiają coraz więcej podziękowań , w tym drobnych wotów dziękczynnych. – Musimy pomyśleć o kolejnym miejscu, gdzie będziemy je umieszczać, bo nie mieszczą się w gablotce, która jest przy kapliczce – stwierdza p. doktor. Dodaje też, że kiedyś to ona czyniła starania, aby przy figurce świętej z Cascii świecił się znicz. Dzisiaj czynią to czciciele św. Rity modlący się w tym miejscu za jej wstawiennictwem. – Teraz tych zniczy pali się coraz więcej – podkreśla z radością dr Losterowa, dla której jest to dowód, że przybywa wypraszających łaski za wstawiennictwem Świętej z Cascia także w tym miejscu.

Reklama

    Na uwagę zasługuje także krzew dzikiej róży, który wyrósł przy kapliczce. W 2018 roku, pisząc o kulcie św. Rity we Włosani, informowałam: „W zeszłym roku na betonowo-kamiennym podłożu kapliczki wyrósł wiotki, mały krzaczek róży. Pani doktor informuje, że teraz jest to piękny krzew, wyrastający ponad stół, który w trakcie odprawiania nabożeństwa służy za ołtarz…”

    Spieszę donieść, że teraz ten krzew osłania stół! Tak pięknie rozrastający się krzew dzikiej róży to dla modlących się tutaj znak, że święta Rita sobie to miejsce wybrała

2021-05-22 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Anioły księdza Dolindo

2022-10-06 07:00

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Aleksandra Zapotoczny

Ks. Dolindo Ruotolo – neapolitańskiego kapłana, który przykazał pukać w swój grób trzykrotnie, by otrzymać potrzebne łaski, nie trzeba przedstawiać. Jego modlitwa: „Jezu Ty się tym zajmij” w ekspresowym tempie „rozeszła” się po całej Polsce, a „Niedziela” na bieżąco informuje czytelników o najnowszych wiadomościach napływających prosto z Neapolu… Dzisiaj 6 października mija 140. rocznica jego urodzin, którą w Neapolu uczczono trzydniowym Triduum, a pamięć o neapolitańskim kapłanie podtrzymuje trzecie już z kolei pokolenie jego wychowanków, zrzeszone w Stowarzyszeniu o nazwie Aniołowie ks. Dolindo.

Aniołowie ks. Dolindo swoją siedzibę mają dosłownie kilka kroków od kościoła Św. Józefa i Matki Bożej z Lourdes w Neapolu, w którym znajduje się grób ks. Ruotolo. Pomysłodawcą zrzeszenia i prezesem jest Pasquale de Gennaro, rocznik ’89, który znając ks. Dolidno z opowieści swoich rodziców i dziadków, postanowił przenieść jego pamięć w przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję