- To będzie czas dziękczynienia i zawierzenia - podkreśla Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Jak mówi „chcemy naszej Królowej podziękować za wszystkie obfitości i dary, które otrzymaliśmy i prosić przede wszystkim o opiekę na każdy dzień, na każdą sytuację, ale też dla naszych rodzin i bliskich, którzy każdego dnia wyczekują na nas wracających do domu po ciężkim dyżurze”. - Każdy dyżur to dzień, w którym pracownik systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego naraża własne życie i zdrowie, aby ratować innych - podkreśla dyrektor.
To pierwsza taka pielgrzymka. Rok temu na Jasnej Górze miała miejsce modlitwa przedstawicieli ratowników i pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Katowic, wypowiedziany został akt zawierzenia Maryi. Tym razem zaproszenie zostało skierowane do wszystkich ratowników medycznych i pracowników administracyjnych pogotowia w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymkę Państwowego Ratownictwa Medycznego rozpocznie w piątek przemarsz o godz.12.00 z placu Biegańskiego na Jasną Górę, gdzie o 13.30 odprawiona zostanie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Po niej odbędzie się wręczenie odznaczeń pracownikom zasłużonym dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na błoniach jasnogórskich od 12.00 do 16.00 trwać będzie piknik z pokazem sprzętu ratowniczego, bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi i możliwością oddania krwi.
Ratownicy medyczni każdego dnia ratują zdrowie i życie setek tysięcy osób. Obchodzony dziś Dzień Ratownictwa Medycznego został ustanowiony w 2006 r. Ma także uświadomić jak ważna jest umiejętność udzielania przez każdego z nas pierwszej pomocy.
Sytuacja pandemiczna postawiła przed zespołami ratownictwa medycznego nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala.