Reklama

Kościół

Duchowe wsparcie kapelanów dla żołnierzy i funkcjonariuszy służących na granicy

Służba na granicy jest trudna i wymaga duchowego wsparcia, dlatego wśród żołnierzy i funkcjonariuszy posługę duszpasterską od początku kryzysu pełnią kapelani Ordynariatu Polowego. Podobnie będzie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kapelani organizują i prowadzą spotkania opłatkowe, spowiadają i będą celebrować Msze św. w miejscach zgrupowań tam, gdzie będzie to możliwe.

[ TEMATY ]

kapelani

Bożena Sztajner/Niedziela

Posługa kapelanów na granicy

– Decyzją księdza abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego i administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego do służby na granicy powołanych zostało czterech kapelanów tzw. odcinkowych, którzy mają pod swoją opieką żołnierzy pełniących służbę na odcinkach linii granicznych od 40 do 50 km. Kapelani docierają na samą granicę albo pełnią posługę kilka kilometrów od niej tam, gdzie swoje obozowiska i miejsca zgrupowań mają nasi żołnierze – mówi ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI, rolą kapelana jest zapewnienie wsparcia duchowego i opieka duszpasterska nad żołnierzami dlatego kapelani celebrują Msze św. dla żołnierzy i funkcjonariuszy, organizują spotkania opłatkowe ze śpiewem kolęd, pomagają rozładować napięcie i stres związany ze służbą poprzez rozmowę. – Taka obecność jest potrzebna. Żołnierze ją sobie bardzo cenią – dodaje ks. płk Radziszewski.

Wikariusz generalny biskupa polowego poinformował, że w czasie świąt liczba kapelanów zostanie zwiększona. – Na czas świąteczny zostało wyznaczonych 16 kapelanów, którzy wezmą udział w spotkaniach wigilijnych z żołnierzami i funkcjonariuszami. W miejscach zgrupowań odprawione zostaną pasterki. W zależności od potrzeb księża zostaną na jeden lub kilka świątecznych dni po to, żeby każdy żołnierz, któremu nie będzie dane spędzić wigilii i świąt w gronie najbliższych z rodziną, mógł przeżyć te dni z wiarą, poczuł trochę tego ciepła domowego i atmosferę świąt – powiedział.

Zapewnił, że żołnierze mają stałą możliwość spotkania z kapelanem, rozmowy i skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. – Kapelani korzystają z różnych form wsparcia służby żołnierskiej wszystko po to, żeby ten trudny dla żołnierzy i funkcjonariuszy świąteczny czas oddalenia od bliskich, w pewien sposób ułatwić i uczynić znośniejszym – dodaje.

Reklama

Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej z wizytą u żołnierzy

Wsparcie żołnierzom i funkcjonariuszom strzegącym granic okazują także podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy w przyszłości zasilą szeregi wojska. Płk Piotr Bawoł, szef pionu ogólnego WAT i ks. por. Rafał Kaniecki, kapelan akademii z grupą podchorążych odwiedzili wczoraj żołnierzy pełniących służbę przy wschodniej granicy. Wraz z chórem i scholą WAT (w większości członkami duszpasterstwa akademickiego) umilali żołnierzom posiłek śpiewem kolęd. – Podzieliliśmy naszą grupę między dwie miejscowości Michałowo (schola) oraz Szymki (chór). Przy okazji wydawania obiadu na stołówce wojskowej, pod namiotem śpiewaliśmy kolędy żołnierzom, którzy wracali z posterunków na granicy – relacjonuje ks. por. Kaniecki.

Kapelan podkreślił, że inicjatywa podróży na granicę wyszła ze społeczności Wojskowej Akademii Technicznej. – Udało się przywołać klimat świąt, przewietrzyć głowę, dać koncert przy okazji posiłku, przywołać namiastkę świątecznej atmosfery żołnierzom, którzy nie wrócą do domów na święta. Podchorążowie przygotowali koncert profesjonalnie. Myślę, że choć z naszej strony to niewiele, to jednak tam, na granicy wiele to znaczyło – podkreśla kapelan.

Żołnierze otrzymali od rektora, senatu i społeczności akademickiej WAT świąteczne kartki z życzeniami, a także laurki od dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 150 w Warszawie.

Podchorążowie przywieźli ze sobą także czekoladę, którą otrzymali za oddaną w minionych dwóch tygodniach krew. W akcji krwiodawstwa wzięło udział około 350 podchorążych uczelni. Udało się zebrać 140 litrów krwi. – Czekolady zostały przekazane komendantowi Straży Granicznej przy placówce w Michałowie i zostaną rozdysponowane zgodnie z potrzebami – powiedział ks. Kaniecki.

2021-12-23 15:15

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Boga i Ojczyzny

Niedziela łódzka 33/2020, str. V

[ TEMATY ]

kapelani

Wojsko Polskie

Archiwum prywatne

Posługa w wojskowej parafii św. Jerzego w Łodzi

Posługa w wojskowej parafii św. Jerzego w Łodzi

Co rusz w mediach powraca dyskusja nad sensownością pracy i posługi kapelanów, w tym również kapelanów wojskowych.

Jako naród polski przeżyliśmy już czas, kiedy usunięto kapłanów z pracy duszpasterskiej pośród żołnierzy i ich rodzin. A przecież, jak pokazuje to choćby historia ks. Ignacego Skorupki, posługa kapelana u boku walczących żołnierzy jest nieoceniona. Różne relacje z działań wojennych zachowane w literaturze nieodmiennie pokazują nierozdzielność sfery sacrum i bellum. Potwierdzają, że wśród wojsk biorących udział w walkach zawsze znajdowali się kapłani różnych religii. Możemy więc stwierdzić, że historia duszpasterstwa wojskowego ma swoje korzenie już w starożytności i jest integralnie związana z powszechną historią wojskowości.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję