Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 7/2005

Grzegorz Gałązka.

Za Ojcem Świętym udało się do kliniki wielu dziennikarzy - podczas odczytywania komunikatu o stanie zdrowia Papieża

Za Ojcem Świętym udało się do kliniki wielu dziennikarzy - podczas odczytywania komunikatu o stanie zdrowia Papieża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty w rzymskiej klinice

Chory na grypę Papież Jan Paweł II został przewieziony 1 lutego do rzymskiej kliniki Gemelli. Powodem było ostre zapalenie krtani i tchawicy. Źródła watykańskie nie ukrywają, że decyzję o odwiezieniu Papieża do szpitala podjęto w trybie nagłym.
Papież przebywał na 10. piętrze szpitala, w specjalnie przygotowanym pokoju, który był cały czas gotowy na jego ewentualny w nim pobyt. Wraz z Janem Pawłem II do kliniki udał się jego osobisty sekretarz abp Stanisław Dziwisz, a także lekarz Jana Pawła II Renato Buzzonetti, kamerdyner Angelo Gugel i rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.
Był to siódmy pobyt Ojca Świętego w klinice Gemelli w charakterze pacjenta. Obserwatorzy zwrócili uwagę, że z medycznego punktu widzenia błędem było, iż chory na grypę i mający już gorączkę Jan Paweł II poprowadził w niedzielę modlitwę Anioł Pański z otwartego okna swojego apartamentu. Przypuszcza się, że to właśnie ponad 20-minutowy pobyt na chłodnym powietrzu mógł być powodem komplikacji.

Dzień życia konsekrowanego w Watykanie

Reklama

Życie konsekrowane jest darem od Boga, udzielonym Kościołowi. Bóg wybiera i powołuje ludzi do szczególnej służby w Kościele, by nigdy nie zabrakło świadków Jego Miłości. Ta prawda została przypomniana osobom życia konsekrowanego w święto Ofiarowania Pańskiego, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - abp Franc Rodé. Mszę św. koncelebrowali pracownicy tej Kongregacji oraz przedstawiciele i przełożeni wyżsi wspólnot zakonnych. Uroczystą Liturgię, której towarzyszył śpiew Chóru Kaplicy Sykstyńskiej, rozpoczął obrzęd poświęcenia świec i procesja.
Po Ewangelii celebrans przesłał wszystkim zgromadzonym szczególne pozdrowienie od Ojca Świętego i zapewnił o duchowej obecności Jana Pawła II i jego modlitwie za osoby życia konsekrowanego. Następnie odczytał przesłanie Ojca Świętego, w którym Jan Paweł II podkreślił ogromne znaczenie Eucharystii w życiu osób praktykujących drogę rad ewangelicznych. Zachęcił do codziennego głębokiego uczestnictwa w Eucharystii, która jest niewyczerpanym źródłem jedności Kościoła, jedności osób z Bogiem i jedności wspólnot zakonnych. Na zakończenie przesłania Ojciec Święty wskazał na Maryję, „Niewiastę Eucharystii”, jako wzór w osiąganiu jedności z Chrystusem i praktykowaniu rad ewangelicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Obrady Kongregacji Wychowania Katolickiego

2 lutego zakończyły się w Rzymie obrady plenarne Kongregacji Wychowania Katolickiego, którym przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji. Podjęto kwestie formacji seminaryjnej w kontekście obecnych przemian kulturowych, które niosą wiele nowych wyzwań. Dużo uwagi poświęcono możliwości pozytywnego wykorzystania psychologii i samych doradców z tej dziedziny w formowaniu dojrzałej osobowości kapłańskiej.
Podsumowano również opinie dotyczące formacji w seminariach neokatechumenalnych „Redemptoris Mater”, gdyż niektóre środowiska zgłaszały zastrzeżenia, iż formacja ta uwzględnia raczej specyficzne cechy wspólnoty neokatechumenalnej, a w mniejszym stopniu bierze pod uwagę więź z Kościołem powszechnym. Poruszono również problem uniwersytetów katolickich w warunkach głębokich przemian. Z okazji obrad Ojciec Święty wystosował do kard. Grocholewskiego specjalne przesłanie.

Orędzie do legionistów Chrystusa

Reklama

Uznanie dla dotychczasowych osiągnięć legionistów Chrystusa i ukazanie im zadań na przyszłość pod nowym kierownictwem zawiera orędzie Jana Pawła II do uczestników kapituły generalnej tego zgromadzenia zakonnego. W dokumencie z 31 stycznia Ojciec Święty złożył także hołd założycielowi wspólnoty - o. Marcialowi Macielowi, który kierował nią 64 lata.
Obecnie jego obowiązki przejął o. Alvaro Corcuera.
„Znajdujecie się w historycznej chwili dla życia Waszego instytutu, gdy otwiera się przed nim nowy etap” - napisał Ojciec Święty. Podkreślił, że przez 64 lata działalności instytutu pod kierunkiem jego założyciela zgromadzenie to wzrastało i rozwijało się aż do osiągnięcia dojrzałości.
Ojciec Święty powierzył legionistom zadanie rozwijania dzieła, które „próbuje wyróżniać się oddaniem w służbie Kościołowi i formacją młodzieży na mocnych zasadach chrześcijańskich i ludzkich”.
Wyznał też z zadowoleniem, że mógł uczestniczyć przy różnych okazjach w życiu zgromadzenia, dokładniej - gdy ostatecznie zatwierdzał jego konstytucje w czerwcu 1983 r., i ostatnio - gdy zaaprobował statuty Ruchu „Regnum Christi”, związanego z legionistami. Zachęcił zgromadzonych do „promieniowania duchowością i dynamizmem apostolskim, bogatym różnorodnością dzieł i zawsze otwartym na nowe sposoby wyrazu, stosownie do najpilniejszych potrzeb Kościoła w różnych czasach i miejscach”. Papież zaznaczył, że warunkiem owocności misji tej wspólnoty będzie wierność charyzmatowi instytutu i mocna jedność z opoką Piotrową.

„Annuario Pontificio 2005”

1 mld 86 mln katolików było na świecie w 2003 r. Informację tę przynosi Annuario Pontificio (Rocznik Papieski) na 2005 r., którego pierwszy egzemplarz wręczyli dziś Janowi Pawłowi II odpowiedzialni za tę publikację na czele z szefem centralnego urzędu statystycznego Kościoła katolickiego - ks. Vittorio Formentim. Rocznik będzie niebawem do nabycia w księgarniach.
Wzrost liczby ochrzczonych - o 15 mln w porównaniu z 2002 r. - nie był jednakowy na wszystkich kontynentach; w Afryce liczba katolików wzrosła o 4,5%, w Azji o 2,2%, w Oceanii o 1,3%, a w Europie nie uległa zmianie. Ze zgromadzonych danych wynika jednocześnie, że blisko połowa katolików świata, dokładnie 49,8%, żyje w Ameryce, w Europie - 25,8%, w Afryce - 13,2%, w Azji - 10,4%, a w Oceanii - zaledwie 0,8%.
Ponad połowa spośród 405 450 kapłanów to księża diecezjalni - 268 041, pozostałych 137 409 należy do zgromadzeń zakonnych. Zwraca uwagę nieznaczny przyrost liczby kapłanów w porównaniu z rokiem 2002 (o 392).
W roku 2003 wyświęcono 9 317 kapłanów: 6 582 diecezjalnych i 2 735 zakonnych.
Liczba seminarzystów spadła ze 112 643 w 2002 r. do 112 373 w 2003 r.
Najwięcej powołań odnotowano w Ameryce (37 191); w Azji - 27 931, w Europie - 24 387, w Afryce - 21 909, a w Oceanii - 955.

Papieski wysłannik odwiedził Indonezję i Sri Lankę

Jan Paweł II wyraził wdzięczność Papieskiej Radzie „Cor Unum” oraz licznym katolickim organizacjom charytatywnym za ich zaangażowanie w pomoc dla ludności dotkniętej kataklizmem tsunami w Azji Południowo-Wschodniej. Zapewnił o tym w liście przekazanym abp. Paulowi Josefowi Cordesowi. Przewodniczący „Cor Unum” udał się do Indonezji i Sri Lanki 29 stycznia br., aby wyrazić solidarność Jana Pawła II oraz całego Kościoła katolickiego z osobami cierpiącymi na skutek kataklizmu, który dotknął ten region 26 grudnia ub.r.
Ojciec Święty zapewnia wszystkich dotkniętych tą tragedią i jej następstwami o swej trosce i modlitwie. Łączy się z katolikami, a także z ludźmi innych wyznań i religii, zawierzając wszystkie ofiary Bożemu miłosierdziu. Prosi o Bożą pociechę dla rannych, pogrążonych w żałobie i bezdomnych. Pragnie, aby solidarność wyrażona przez społeczność międzynarodową stanowiła źródło otuchy, wytrwałości i nadziei dla tych, którzy odbudowują zniszczone tereny. Apeluje do wyznawców różnych religii o współpracę w niesieniu pociechy i pomocy ludziom potrzebującym. „Niech Boża pomoc sprawi, że w przyszłości wobec regionu dotkniętego katastrofą będzie więcej hojności, współpracy i jedności między poszczególnymi osobami, ludami i narodami w służbie dobru wspólnemu” - napisał Papież w liście do abp. Cordesa.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

[ TEMATY ]

zbawienie

Katechizm Wielkopostny

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Wciąż żyje wśród nas

2025-04-11 05:44

Tomasz Koryszko/KUL

20 lat temu Pan Bóg wezwał do siebie św. Jana Pawła II, pozwolił mu przekroczyć próg nadziei, przejść z życia do życia, odbyć 105. podróż, która okazała się bardzo owocna dla świata – powiedział abp Stanisław Budzik.

W rocznicę śmierci papieża – Polaka, Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II KUL „Instytut Jana Pawła II KUL” zorganizował międzynarodową konferencję o życiu i dziedzictwie Ojca Świętego pt. „Dar i nadzieja”. Międzynarodowe i wielopokoleniowe spotkanie odbyło się w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego Karol Wojtyła był najznamienitszym profesorem. Wszechstronność św. Jana Pawła II jako filozofa, etyka, nauczyciela akademickiego, a także pasterza Kościoła, przywołali eksperci z Polski i zagranicy, m.in. Rocco Buttiglione, ks. prał. dr Paweł Ptasznik i kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk. Wspomnieniom i naukowej refleksji towarzyszyła modlitwa oraz koncerty i wystawy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję