Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Łagiewniki

Zwieńczenie złotego jubileuszu misji karmelitańskich

    W sobotę – 18 czerwca – ojcowie karmelici bosi obchodzili jubileusz pięćdziesięciolecia misji w Afryce. Mszy świętej dziękczynnej w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

2022-06-18 15:54

Małgorzata Pabis

Ojcowie karmelici bosi obchodzili jubileusz stulecia misji w Afryce

Ojcowie karmelici bosi obchodzili jubileusz stulecia misji w Afryce

    Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - „Wyraz 'jubileusz' mówi o radości. Chodzi tu o radość nie tylko wewnętrzną, ale także o radość, która objawia się także na zewnątrz”. Pisał w Liście Apostolskim Tertio Millen św. Jan Paweł II, gdy zbliżał się jubileusz roku 2000. Dziś gromadzimy się w bazylice Bożego Miłosierdzia, którą przed dwudziestoma laty konsekrował i gdzie zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu św. Jan Paweł II. Przybywamy, aby świętować i uwielbiać Boga za lata posługi karmelitów bosych w Afryce – w Burundii i w Rwandzie. To zwieńczenie złotego jubileuszu misji karmelitańskich. Cieszymy się, że właśnie w tym miejscu przeżywamy to piękne wydarzenie, które odbywa się w czasie przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata – mówił ks. Bielas, witając wszystkich zgromadzonych na łagiewnickim wzgórzu Miłosierdzia.

    W homilii ks. bp Robert Chrząszcz zauważył, że sprawowana Eucharystia jest dziękczynieniem za cały rok jubileuszowy misji karmelitów bosych w Burundii i Rwandzie. - Dziękujemy dziś Bogu za to, że nieustannie posyła robotników na swoje żniwo. Dziękujemy za to, że daje człowiekowi odwagę do głoszenia prawdy o Bogu bogatym w miłosierdzie – powiedział i dodał, że dowodem tej wielkiej łaski są ludzie, którzy udają się w najdalsze strony świata, by głosić ludziom Dobrą Nowinę.

    Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej mówił o swoim doświadczeniu misyjnym. Przypomniał także historię misji karmelitańskich. - Wielokrotnie sam doświadczałem, podczas pracy misyjnej, Bożej Opatrzności, która uświadamiała mi, że to wszystko to nie jest moje dzieło, ale dzieło Boże. Jestem przekonany, że obecni wśród nas misjonarze podzieliliby się takim samym świadectwem. Nasza ludzka świadomość i odpowiedzialność jest niczym wobec troski, jaką wobec tego misyjnego dzieła ma sam Bóg, który nieustannie troszczy się o nas. Ale żeby to się stało doświadczalne w naszym życiu, potrzeba naszej otwartości na Boga, na miłość, na drugiego człowieka. Tego wszystkiego trzeba, aby podjąć misyjną działalność – nauczał ks. Chrząszcz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze latorośle

Niedziela przemyska 26/2015, str. 8

[ TEMATY ]

męczennicy

Arkadiusz Bednarczyk

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek chrześcijańskich w Rzymie

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika
Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także
umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek
chrześcijańskich w Rzymie

30 czerwca Kościół wspomina Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. Ich odwaga w wyznawaniu wiary była naprawdę imponująca. Wielu z tych zwykłych ludzi, najczęściej skazywanych na wymyślne męki, to bezimienni bohaterowie, o których nie znajdziemy nawet wzmianek w pokrytych kurzem aktach cesarskich

W pierwszych wspólnotach chrześcijańskich w Rzymie męczennicy za wiarę cieszyli się ogromnym autorytetem, a nad ich symbolicznymi grobami czy miejscami pamięci wznoszono martyria, grobowce i bazyliki; tak było np. w przypadku Wawrzyńca, Sebastiana, Agnieszki i innych świętych.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?

2022-06-27 12:55

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Czy niestrawne nagłówki na temat Benedykta będą się powtarzać nieustannie? Miesiąc po miesiącu? Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?” – pyta Peter Seewlad, autor monumentalnej biografii „Benedykt XVI. Życie” w artykule zamieszczonym na niemieckojęzycznym portalu katolickim kath.net. Papieski biograf odnosi się do niczym nie uzasadnionej permanentnej kampanii przeciwko Benedyktowi XVI i niedawno złożonej przeciwko niemu skardze w Sądzie Okręgowym w Traunstein.

Publikujemy tekst artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy

2022-06-30 15:42

[ TEMATY ]

NATO

PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Szczyt NATO w Madrycie był historyczny i potwierdził to, co mówiłem prezydentowi Władimirowi Putinowi przed agresją, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji na koniec szczytu Sojuszu. Jak dodał, Rosja chciała "finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii".

"Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś" - oświadczył Biden.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję