Reklama

Adwent

Radość żłóbka inna niż daje świat

Adwent z Janem Pawłem II - czyli jak do bożonarodzeniowego żłóbka zanieść świętość, modlitwę i poczucie humoru, oraz o tym, co jeszcze można zabrać w podróż do Betlejem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uśmiech, radość i poczucie humoru są potrzebne, by poczuć sens świąt Bożego Narodzenia. Tę prawdę uparcie, rok w rok, przekazywał światu Jan Paweł II. W 2001 r. na przykład wzywał do radosnego przeżywania Adwentu i całego okresu przedświątecznego: „Zawsze radujcie się w Panu! To zaproszenie do radości ma bardzo konkretny powód: Pan jest blisko”. I dalej Papież podkreślał, że radość jest sercem bożonarodzeniowej Ewangelii. I że radość rozumiana po chrześcijańsku, odnoszona do bożonarodzeniowego żłóbka, jest inna niż ta, którą daje świat i która jest powierzchowna i ulotna.
Podobne treści Jan Paweł II przekazywał w Adwencie roku 1999, zwracając też uwagę, że „na drodze ku Świętej Nocy towarzyszy nam Matka. Strzeże Ona tajemnicy w radości; Jej Niepokalane Serce jest pełne radosnego oczekiwania na przyjście Boga i na spełnienie się Jego obietnic”. Właśnie Maryja, zdaniem Ojca Świętego, najbardziej może pomóc człowiekowi odkryć radość płynącą ze Świąt, a także przygotować się do radosnego wydarzenia narodzenia Jej Syna.

Święty uśmiechnięty

Reklama

Do radości Jan Paweł II nie tylko wzywał, ale również ją praktykował. Jako człowiek, kapłan, biskup, a potem papież. Nie przypadkiem zresztą przylgnęło do niego określenie: „Święty uśmiechnięty”. Dawał tego świadectwo niemal na każdym kroku, podczas rozmów z ludźmi, spotkań oficjalnych i prywatnych, w czasie pielgrzymek do Polski i innych krajów świata.
Dziennikarze do dziś pamiętają, że w czasie wizyty w Tokio, kiedy Papież przyjechał do katedry i za moment miał rozpocząć przemówienie, nagle zorientował się, że nie działa mikrofon. Zaczął w niego stukać, a po chwili półszeptem powiedział po polsku do swego kapelana: „Stasiu, zobacz, u nich taka technika, a mikrofony też się psują...”.
Z humorem reagował zwykle na okrzyki czy oklaski w czasie pielgrzymek do ojczyzny. W 1979 r. przed rezydencją arcybiskupią w Gnieźnie, do której Papież udał się na nocleg, czekała młodzież. Głośnym okrzykom nie było końca. „Dobranoc, idźcie spać!” - mówił do młodych Papież, który niespodziewanie wyszedł na balkon. „Idźcie spać i dajcie mi przespać tę noc!” - prosił ze śmiechem.
Natomiast w Zakopanem, kiedy grała kapela, Ojciec Święty pozdrawiał górali, mówiąc: „Hej powiadali, powiadali, żeście Janosika zarąbali”.
W Częstochowie w 1987 r. zaczęto skandować: „Dobrze, że jesteś!”, „Dobrze, że jesteś!”. „Ja też jestem tego zdania - odparł natychmiast Papież. - Dobrze, że jestem tutaj”. A potem dodał: „My tak sobie gaworzymy, a Matka Boska myśli: kiedy oni ten Apel odprawią. Czas wziąć się do Apelu”.
Końca tego serdecznego dialogu jednak nie było. „Moi drodzy, chyba już na ten wieczór wystarczy” - stwierdził Papież. „Nieee!” - wołali pielgrzymi. Papież na to: „Zależy, jak komu!”. Tłum krzyczał: „Kochamy Cię!”. Ojciec Święty na to: „Bardzo się z tego cieszę. Matka, która kocha dziecko, mówi mu: Idźże wreszcie spać!”.
W roku 1991 w Olsztynie, kiedy dziennikarze stali przed katedrą i oczekiwali na przybycie Jana Pawła II, jeden z nich, Grzegorz Polak, nagle zauważył, że Ojciec Święty przybył już na plac i powoli udaje się w stronę katedry. Krzyknął więc: „Jak zdrowie, Ojcze Święty?!”. Papież usłyszał te słowa i odparł ze śmiechem: „A, jakoś człapię!”. Znany fotoreporter Ryszard Rzepecki zaś, który robił Papieżowi zdjęcia w czasie wszystkich zagranicznych podróży, wspomina, że podczas spotkania z Polonią w Afryce Papież zapytał go z troską: „Czy pan się nie męczy, jeżdżąc tak za mną wszędzie?”. Fotoreporter wydusił wtedy z siebie jakieś szablonowe zdanie, coś w rodzaju: „Ależ, Wasza Świątobliwość, staram się przekazać pracę duszpasterską na świecie...”. Papież przerwał mu wtedy w pół zdania, objął za ramię i odrzekł: „Jedno jest pewne: tak samo się pocimy!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze!”

Poczuciem humoru Jan Paweł II rozładowywał często oficjalne audiencje. Aktorka Maja Komorowska wspomina takie spotkanie w Pałacu Prymasowskim. - Pamiętam, że usiedliśmy do stołu. Stół był długi. Siedziałam wtedy naprzeciwko Papieża. Jedzenie na pewno było dobre, ale nóż i widelec wyraźnie sprawiały mi kłopot. Kroiłam chyba mięso, ale chciałam patrzeć, napatrzeć się, bo kiedy jeszcze zdarzy mi się coś takiego! Ojciec Święty zauważył, kiedy grzebałam widelcem w talerzu. Poczułam się jak złapana na gorącym uczynku. „Trudno mi pogodzić jedzenie z patrzeniem” - próbowałam się wytłumaczyć. Papież przyjrzał się jej bacznie i powiedział ze śmiechem: „Trzeba spróbować pogodzić - tak jak ja to robię!”.
Inny przykład: Podczas jednej z wizyt polskich księży w Watykanie siostra podała na kolację rybę. Natomiast księdzu, który siedział obok Ojca Świętego, przyniosła kurczaka. Kapłan ten zapytał więc: „Dlaczego?”. „Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze!” - odpowiedział mu ze śmiechem Papież.
Humor nie opuszczał Ojca Świętego nawet w sytuacjach trudnych. Gdy po zamachu leżał w klinice Gemelli, siostra przyniosła mu posiłek. Zapytała, czy będzie jadł. „Jak będę chciał! ” - odpowiedział jej ze śmiechem Papież.

O radość trzeba zabiegać

Radość adwentowego oczekiwania oraz Bożego Narodzenia Papież podkreślał także tym, że wprowadził do Watykanu zwyczaj spożywania wieczerzy wigilijnej. Oczywiste było, że obok choinki z Zakopanego, czerwonego barszczu, klusek, kutii i ryb nieodłącznym elementem Wigilii było... papieskie poczucie humoru, głównie żarty sytuacyjne przy stole. Również kolędy Jan Paweł II śpiewał, śmiejąc się i na bieżąco komponując kolejne zwrotki, w zależności od zebranych przy stole gości i sytuacji.
Papież wiedział, że chrześcijaństwo jest religią radości, a radość i humor są ważnymi cnotami chrześcijańskimi. I tę prawdę całym sobą do końca ludziom przekazywał.
Również w swoim nauczaniu nieustannie podkreślał, że radość jest wpisana w chrześcijaństwo i że ten, kto ma autentyczną wiarę, nigdy nie jest smutny ani ponury. Zwracał przy tym uwagę, że są też w życiu momenty, kiedy człowiekowi wcale nie jest do śmiechu, doskonale je też rozumiał, sam bowiem wiele przeżył, zwłaszcza w młodości, gdy zmarła mu matka, później brat i ojciec. Ale i wtedy swoją postawą uczył, że nie trzeba poddawać się przygnębieniu. „Widocznie taka była wola Boga” - tłumaczył sobie jako chłopiec. I potrafił się uśmiechać, i dalej normalnie żyć. Pokazywał w ten sposób, że o radość trzeba zabiegać, podobnie jak o inne wartości duchowe. Nigdy natomiast nie mówił, że chrześcijańska radość jest łatwa.
Jan Paweł II przypominał też, że również Biblia wiele mówi o radości, i to nie tylko adwentowej. Jest w niej przecież wiele zachęt, by cieszyć się, bawić, nawet używając „trochę wina”, które „rozwesela serce”.
Wreszcie Papież uczył, że dobrze pojmowana radość jest w teologii podstawą właściwie rozumianego chrześcijaństwa. Że wypływa z przekonania, iż życie i wszystko, co nas spotyka, zawsze ma sens. Wiara bowiem daje radość nadziei. Radość zatem była dla Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II postawą życiową, nie faktem. Bo w dużej mierze to od człowieka zależy sposób, w jaki reaguje on na życiowe zdarzenia. Nie chodziło więc tu Papieżowi o powierzchowny optymizm czy pusty śmiech, ale o to, by radość była autentyczna. I taką właśnie radość Papież Polak w sobie miał. Nawet gdy po ludzku jej nie widział, zwłaszcza w obliczu cierpienia czy różnych sytuacji dziejowych. Wtedy właśnie dostrzegał, że nad człowiekiem i światem, jak pisał w książce „Przekroczyć próg nadziei”, jest „Ktoś, kto dzierży losy tego przemijającego świata, Ktoś, kto dzierży klucze śmierci i otchłani”. I to - podpowiadał Papież - jest powód do radości. Dlatego właśnie ze spokojem i swoistą radością wewnętrzną odchodził do Domu Ojca.

***

Kończy się Adwent. Będą Święta.
Jan Paweł II przypominał, że „każdego dnia jest Boże Narodzenie w sercach chrześcijan. I każdego dnia jesteśmy wezwani do głoszenia światu betlejemskiego orędzia - dobrej nowiny wielkiej radości: Odwieczne Słowo, Bóg z Boga, Światło ze Światłości stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”.

Wzywając wszystkich do zaczerpnięcia u samego źródła radości i łaski, u Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga, Zbawiciela i centrum historii, wskazuję też na jedenze sposobów wyrażenia radości Bożego Narodzenia, jakim jest przygotowanie żłóbka w rodzinach. W domach chrześcijańskich w tych dniach przygotowuje się stosowne miejsce, aby umieścić tam figurki Matki Bożej, św. Józefa i Dzieciątka Jezus.
Jan Paweł II, Adwent 1999

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent w diecezji

Niedziela świdnicka 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Ks. Mirosław Benedyk

Wieniec adwentowy w świdnickiej katedrze

Wieniec adwentowy w świdnickiej katedrze

Za nami pierwszy tydzień radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Choć trwamy w trudnym czasie pandemii, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych możemy przeżyć ten czas równie owocnie, co w latach poprzednich.

Pamiętajmy, że przygotowujemy się podwójnie: i do świąt Narodzenia Pańskiego, i do powtórnego przyjścia Chrystusa. Dokonuje się to w rzeczywistości zupełnie innej niż dotychczas, gdzie bardziej jesteśmy zachęcani do tego, aby ten czas przeżywać w „domowym Kościele”, czyli w naszych rodzinach. Ograniczenia ilościowe w kościołach mogą wielu osobom utrudnić przeżywanie Eucharystii w swojej parafii. Spowiedzi też nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę. A jak wygląda sprawa z roratami dla dzieci, czy rekolekcjami adwentowymi? Czy w naszych parafiach odbędą się jakieś akcje duszpasterskie? Zapytaliśmy o te sprawy wybranych kapłanów.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję