Reklama

Jasna Góra

„Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę” wyróżnienia wręczone

„Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę” to wyróżnienia, które zostały dziś po raz pierwszy wręczone na Jasnej Górze z inicjatywy abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i „Fundacji Instytut Mediów”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

wyróżnienia

Fundacja Instytut Mediów

Karol Porwich/Niedziela

Wyróżnienia Święty Jan Paweł II "Odkrywajmy prawdę"

Wyróżnienia Święty Jan Paweł II

Przyznawane są osobom i instytucjom, których wkład w szerzenie prawdy o pontyfikacie św. Jana Pawła II jest niepodważalny i widoczny każdego dnia. Pierwsze statuetki otrzymali Paulini, którzy strzegą dziedzictwa Jasnej Góry oraz Redemptoryści, którzy prowadzą m.in. Radio Maryja.

Karol Porwich/Niedziela

- Nazwa wyróżnienia „Odkrywajmy prawdę” wyrosła z inspiracji samego św. Jana Pawła II - powiedział abp Depo. Wyjaśnił, że kiedy podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski zapytano Ojca Świętego o jedno zdanie z Pisma Św., które chciałby przekazać Polakom, on wskazał na słowa „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”. - Rozumiemy, że to poznawanie całej prawdy o Chrystusie związane jest z Duchem Świętym, który może nas uczynić świadkami tej prawdy, którą wyznajemy i którą mamy głosić życiem - przypomniał metropolita częstochowski. Podkreślił, że „bez odniesienia do Ducha Świętego nie obronimy godności Jana Pawła II, trzeba Go przywoływać w rozpoznawaniu prawdy, ci którzy atakują też muszą być podmiotami naszej modlitwy i przebaczenia”. Abp Depo zauważył jednak, że „Ojciec Święty podkreślał, że solidarność nieraz przynosi ciężary nie do uniesienia, gdy nie jest dźwiganiem, tylko walką pomiędzy sobą. Miłość przebacza, ale nie zapomina”.

Laudację dla wyróżnionego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) prowadzącego dzieła: Radio Maryja, Telewizję Trwam, „Nasz Dziennik” oraz Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wygłosił prof. Janusz Kawecki, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ekspert Radia Maryja ds. związanych z mediami. Zauważył, że idea dzieł ewangelizacyjnych zrodziła się w sercu o. Tadeusza Rydzyka podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II, który jej pobłogosławił. Przypomniał, że Ojciec Święty wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu odnosił się do Rodziny Radia Maryja: „podczas obchodów wielkiego jubileuszu w Roku 2000 mówił, że dziękuje Radiu Maryja za wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju”.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Wyróżnienie przyznane przez abp Wacława Depo i "Fundacje Instytut Mediów" - Swiety Jan Pawel II "Odkrywajmy prawdę"

Wyróżnienie przyznane przez abp Wacława Depo i

W imieniu Redemptorystów wyróżnienie odebrał o. Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zauważył, że „kiedy na Stolicę Piotrową przybył Jan Paweł II poczuliśmy, że przyszła wiosna. Minęła zima, minęły niepewności, lęki zostały usunięte w narodzie polskim, przyszła nadzieja. On tę nadzieję i wiosnę podarował całemu światu, bo kto trzyma z Matką Bożą, to zawsze jest w klimacie wiosny, zawsze ma w sercu nadzieję, optymizm i radość”.

Karol Porwich/Niedziela

Mariusz Książek - prezes Zarządu Fundacji Instytut Mediów

Mariusz Książek - prezes Zarządu Fundacji Instytut Mediów

Laudację dla Zakonu Paulinów wygłosił o. dr hab. Michał Legan, medioznawca, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Podkreślał, że „człowiek staje się tym, czego strzeże”: „jesteśmy Zakonem, który strzeże Hodegetrii i strzeże Ewangelii, i przez to jest wielki, przez to jest święty i ewangeliczny”. Mówiąc o wielkim dziedzictwie Jana Pawła II także dla Jasnej Góry zauważył, że „on dzięki swojemu namysłowi, ale jeszcze bardziej dzięki swojej wierze, na nowo odkrył głębię, znaczenie, powołanie i mistykę tego miejsca”. - Ufundował na nowo to miejsce, nazywając je ołtarzem, konfesjonałem, nazywając je domem. Ufundował na nowo to miejsce, gdy odkrywał nam tajemnice światła różańca świętego. Chciałbym zaświadczyć, że jest to jeden z najintensywniejszych wkładów Jasnej Góry w teologię katolicką. Skoro św. Jan Paweł II, powołując się na swoje jasnogórskie doświadczenie, ufundował dla Kościoła zupełnie nowe tajemnice różańcowe – mówił o. Legan.

Generał Zakonu Paulinów, dziękując za wyróżnienie, zauważył, że jest to też zobowiązanie. - To ogromne dziedzictwo Jana Pawła II wpisane w Jasną Górę, to dziedzictwo wolności, które my jako zakon podejmujemy nie tylko w Polsce, ale w 17 krajach, gdzie posługujemy. Jesteśmy do tego zobowiązani także poprzez liczne więzy, które łączyły najpierw kard. Karola Wojtyłę z Zakonem, a później papieża Jana Pawła II - mówił o. Arnold Chrapkowski. Podkreślał, że to dziedzictwo to także obrona Jasnej Góry podejmowana wciąż na nowo w wielorakich wymiarach: „ufamy, że tej obronie będzie patronował św. Jan Paweł II, który uczył nas wszystkich czym jest wolność, i który także w trakcie swojego pontyfikatu, pokazał czym jest walka ze zniewoleniem”.

Reklama

- Ten Duch św., który wpisany jest w tę statuetkę jest zobowiązaniem i wezwaniem dla Jasnej Góry, dla każdego paulina i każdego z nas, do obrony podstawowych wartości, które wpisane są w życie każdego człowieka - podkreślał przełożony generalny Paulinów.

Uroczystość wręczenia wyróżnień poprzedziła Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Metropolita częstochowski mówił w kazaniu, że niszczenie osoby i autorytetu św. Jana Pawła II to wraz z nim niszczenie autorytetu Kościoła, który nie jest rodzajem korporacji, lecz wspólnotą osób związanych z Bogiem i pomiędzy sobą. Przypomniał, że to Karol Wojtyła uczył nas, że „nie może historia płynąć wbrew prądowi sumień”, a jako papież, że od „10 słów Bożych”, czyli 10 przykazań zależy przyszłość świata i człowieka. Przywołał jego nauczanie na temat ósmego przykazania podczas pielgrzymki 6 VI 1991 r. w Olsztynie, kiedy Ojciec Święty powiedział: „przez wiele lat doświadczaliśmy w wymiarze społecznym, że publicznie nie mówiono prawdy - i nie dopuszczano do jej mówienia. Istnieje przeto wielka potrzeba odkłamania naszego życia w różnych zakresach. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii”. To nauczanie jest wciąż aktualne – powiedział metropolita częstochowski i podkreślił, że „albo dajemy świadectwo prawdzie przed Bogiem i historią albo zachłystujemy się wolnością słowa, która poza prawdą jest manipulacją i zniewoleniem umysłów”.

Reklama

Wręczona dziś statuetka nosi nazwę „Veni Sancte Spiritus” - „Przybądź Duchu Święty”. Jest na niej symbol Ducha Św. w postaci gołębicy w ludzkich dłoniach. Symbolizuje złożenie darów przez Ducha Św. w dłonie i w serce człowieka.

Partnerem wydarzenia były: - Kasa Stefczyka oraz Fundacja Stefczyka.

2023-03-24 19:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddani pasji, ambitni w działaniu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kultura

wyróżnienia

Joanna Ferens

Wyróżnieni działacze kultury

Wyróżnieni działacze kultury

Po raz pierwszy w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu wręczono wyróżnienia zwane „Księżpolską jaskółką”.

Gala, podczas której działaczom kultury, sportu i zasłużonym dla pożarnictwa gminy Księżpol wręczono wyróżnienia odbyła się 12 lutego. – Bardzo się cieszę, że mogę być tutaj z wami na pierwszej gali gminy Księżpol i móc wręczyć wam „Księżpolskie jaskółki”. Myślę, że to jest wspaniała okazja, aby pogratulować wszystkim wyróżnionym działaczom kultury, sportowcom oraz strażakom ochotnikom. Jak widzimy, można być wyjątkową osobą w każdym środowisku i w każdej dziedzinie. Dzisiaj są na tej sali wyjątkowe osoby – społecznicy, wizjonerzy, oddani sprawie i zapaleni pasją, osoby o wielkim sercu, dla których dobro innego człowieka, dobro swojej miejscowości, jest wartością, które stawiają ponad resztę innych. Jestem niezwykle dumny, że gmina Księżpol posiada taki kapitał społeczny, który pozwala jej być jedną z najlepszych gmin nie tylko w skali powiatu, ale i województwa. To także wasza zasługa, szanowni wyróżnieni. Jesteście, jak jaskółki, którymi nazwaliśmy nasze wyróżnienia. Zwiastujecie zmiany, szybkość i lotność decyzji, perfekcyjność reakcji. Jesteście naszą dumą i chlubą. Dlatego zasługujecie na wyróżnienia i słowa podziękowań – mówił podczas otwarcia gali wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki jutro obchodzi 50. rocznicę święceń kapłańskich

2023-06-08 10:24

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski obchodzi 9 czerwca Złoty Jubileusz swoich święceń kapłańskich. Przed pięćdziesięciu laty, 9 czerwca 1973 roku, został wyświęcony na kapłana przez bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie w Wielkopolsce. W 1967 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzelnie. 5 czerwca 1967 r. został przyjęty do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, gdzie w latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię. Tam - pod kierunkiem ks. prof. Felicjana Kłonieckiego - napisał pracę dyplomową pt. „Herodeion w świetle historii, geografii i archeologii".

CZYTAJ DALEJ

W Myszyńcu najsłynniejsza procesja kurpiowska

2023-06-08 20:20

[ TEMATY ]

Boże Ciało

BM Parafia Myszyniec, Bazylika Mniejsza

Tysiące Kurpiów i gości przeszło w barwnej procesji Bożego Ciała w Myszyńcu. „Kto ma Chrystusa, ma wszystko” – powiedział przy ostatniej stacji ks. Zbigniew Jaroszewski, proboszcz parafii, który podziękował za liczny udział w procesji i ogromne zaangażowanie w jej przygotowanie. Podkreślił, że procesja jest wyznaniem wiary w Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Zbigniew Jaroszyński, a homilię wygłosił ks. Paweł Rytel-Andrianik. Homileta nawiązał do historii uroczystości Bożego Ciała, która jest związana z cudem Eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech oraz słynnym hymnem autorstwa św. Tomasza z Akwinu „Przed tak wielkim Sakramentem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję