Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. Od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla.
W tegorocznym orędziu Ojciec Święty napomina, że ubodzy nie są liczbą, ale „twarzą”, do której należy się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykan
W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich, zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem w Wiecznym Mieście. Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski podkreślił, że papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik podkreślił, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb. Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” - zaznaczył kard. Krajewski.
Łódź
Reklama
W Łodzi z okazji Światowego Dnia Ubogich, uroczystą Eucharystię z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim, odprawi kard. Grzegorz Ryś. Następnie, między 14:00 a 18:00 na Placu Katedralnym pojawi się miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z pomocy medycznej, prawnej i psychologicznej. Na godzinę 16:00 zaplanowano też recital organowy w Archikatedrze oraz wspólny posiłek.
Dla potrzebujących stworzono specjalny przewodnik po Łodzi, z którego dowiedzą się gdzie mogą liczyć na ciepły posiłek, odzież, koce, nocleg, dostęp do łazienki, wsparcie specjalistów. Oprócz tego z okazji Dnia Ubogich Stowarzyszenie Dom Wschodni będzie zbierać środki finansowe na zakup opału. Pomoc skierowana będzie dla mieszkańców Syrii, Libanu i Ukrainy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przygotowano targi pracy i rozwoju, skierowane dla osób w kryzysie, bezrobotnych. Odbędą się także warsztaty, projekcje filmowe oraz kampanie społeczne.
Katowice
W Archidiecezji Katowickiej obchody VII Światowego Dnia Ubogich zaplanowano w dniach 16-19 listopada. 12 listopada, odbyło się także spotkanie osób, wspólnot oraz instytucji, które w swojej działalności dbają o dobro ubogich na terenie archidiecezji. W obchody można włączyć się także biorąc udział w zbiórce, którą organizuje Caritas na platformie #DobroDaj. Zgromadzone fundusze pozwolą na stałą pomoc terapeutyczną dla 5 osób, wsparcie osób bezdomnych i ubogich, częściowe pokrycie kosztów posiłków dla kilkuset gości w namiotach, a także pokrycie kosztu transportu żywności, materiałów i ludzi.
Reklama
16 listopada zaplanowano otwarcie pralni dla ubogich w Katowicach na ul. Opolskiej 3. W niedzielę przed budynkiem Galerii Katowickiej stanie Namiot Spotkania. Będzie można wysłuchać koncertu zespołu Arkadio, obejrzeć występ Teatru Ubogich, skorzystać z rozmowy ze specjalistą i zjeść ciepły posiłek.
W Światowy Dzień Ubogich abp Adrian Galbas odprawi Mszę św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny między 15.15-17.30. Liturgię poprzedzi „Różaniec” oraz konferencja na temat św. Szarbela. Następnie o godz. 19.00 w archikatedrze Chrystusa Króla zaplanowany jest Wieczór Uwielbienia, w czasie którego głos zabierze słynny dominikanin i jutuber o. Adam Szustak.
Warszawa
W czwartek, 16 listopada, ruszyła dziewiąta edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego". Od tej pory do końca lutego przyszłego roku patrole stołecznej Straży Miejskiej, zaopatrzone w żywność przekazaną przez Caritas Polska, w tym ciepłą, pożywną zupę, będą docierać do osób w kryzysie bezdomności przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych. Akcja odbywa się pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”.
Reklama
Podczas inicjatywy kuchnia Centrum Okopowa dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać 100-120 litrów pełnowartościowej, kalorycznej zupy. Będą ją odbierać - podobnie jak zgromadzone w magazynach Caritas pieczywo, koce, konserwy oraz inne rzeczy (śpiwory, skarpety, odzież) - patrole Straży Miejskiej. Patrole będą też dysponowały miskami, łyżkami oraz innym niezbędnym wyposażeniem zgodnym ze standardami sanitarnymi. Osoby z patrolu starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Gdy sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej. Czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.
Okazją do włączenia się w pomoc potrzebującym jest też zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, która odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2023 r. w wielu sklepach spożywczych różnych sieci na terenie całej Polski.
Opole
Opolską odsłonę Światowego Dnia Ubogich rozpocznie Eucharystia o godzinie 12:00 w kościele ojców Franciszkanów. Mszy św. w intencji osób ubogich i potrzebujących przewodniczyć będzie bp Waldemar Musioł. Następnie obchody przeniosą się na plac przed Amfiteatrem, gdzie na przybyłych gości czekać będzie poczęstunek przy muzyce zespołu SIKURIS z Boliwii prezentującego muzykę andyjską.
Podczas spotkania będzie możliwość wsparcia zbiórki nowych rękawiczek dla potrzebujących. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza diecezjan, by w parafiach, szczególnie w tym dniu, objąć modlitwą osoby ubogie i potrzebujące, a także udzielić im konkretną pomoc, np. przez wsparcie finansowe na rzecz Domów Nadziei w Opolu i Dylakach, które są prowadzone przez s. M. Aldonę Skrzypiec SSpS, jałmużnika biskupa opolskiego.
Kraków
Reklama
W Krakowie w centrum miasta, na Małym Rynku w dniach 17-19 listopada, będzie można odwiedzić „Namiot Spotkań” - przestrzeń dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych, gdzie będą dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej, a także świadczeń społecznych. Odbędą się też nauki rekolekcyjne, które poprowadzi ks. Mirosław Toszy. Poza tym w planach: warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe i zawody sportowe.
W Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, będzie można skorzystać z pomocy medycznej, natomiast pomoc duchową zapewnią osoby modlące się w kościele Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1).
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Z kolei w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni po Eucharystii będą mogli zabrać ze sobą torby charytatywne, przygotowane przez diecezjalne Caritas, uzupełniając je artykułami spożywczymi i chemicznymi, a następnie z powrotem przynieść do parafii. Jak podkreślają organizatorzy torby będą przekazywane osobom w trudnej sytuacji materialnej według decyzji proboszczów.
Jak podaje Caritas, w Polsce, która jest krajem o relatywnie wysokim poziomie nierówności społecznych, nie maleje liczba osób zagrożonych ubóstwem. Według GUS w 2022 r. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie (dochód nieprzekraczający kwoty 692 zł w jednoosobowym gospodarstwie domowym - dane GUS z 2021 r.), a ponad 4,5 mln doświadczało ubóstwa relatywnego (ich wydatki były o 50% mniejsze niż w przeciętnym gospodarstwie domowy). Zmienia się także struktura grupy społecznej zagrożonej ubóstwem i bezdomnością w szerokim tego słowa znaczeniu. Obok osób z rodzin dysfunkcyjnych, uzależnionych, nieporadnych życiowo i bezrobotnych, coraz większy udział w niej mają uchodźcy i seniorzy, a ostatnio wzrósł także odsetek dzieci.