Reklama
ZE ŚWIATA
4-5
Z WATYKANU
8
CZAS EKSPIACJI
10
Z JASNEJ GÓRY
12
Z KRAJU
13
14-15
13 IV - ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYNIA
Z dr. hab. Grzegorzem Łęcickim – teologiem mediów z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem pierwszej naukowej biografii ks. Zdzisława Jastrzębiec-Peszkowskiego – rozmawia Magdalena Kowalewska
18-20
24-25
WIARA I ŻYCIE
27
28-29
30
O WYZWANIACH BIOETYCZNYCH, PRZED KTÓRYMI STOI WSPÓŁCZESNY CZŁOWIEK
Dokument KEP "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek".
33-38
FELIETONY
Dziś chcę pochwalić Agnieszkę Radwańską, najlepszą w historii polską tenisistkę.
39
PROSTO I JASNO
Na celowniku są obecnie Kasy Stefczyka, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK). Ataki idą zarówno z Sejmu, jak i z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby najpierw wywołać niepewność wśród członków kas, a następnie dążyć do przejęcia SKOK-ów przez prywatne banki.
40
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41
46-47
48-49
50-51
LISTY DO „NIEDZIELI"
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis na sałatkę, którą można zadziwić gości, dostaliśmy od p. Ligii Bus z Nowego Jorku.
Zachęcamy Czytelników do przesyłania do naszej rubryki kulinarnej własnych, oryginalnych i wypróbowanych przepisów na ulubione dania. W wielu parafiach organizowane są festyny, kiermasze i konkursy regionalne na wypieki lub inne smakołyki i jest się czym pochwalić.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Mówią o Jezusie na uczelni i przy okazji luźnych spotkań towarzyskich. Co jest tajemnicą tych młodych ludzi, którzy płyną pod prąd i nie przejmują się opiniami, że wiara to już przeżytek? - Jesteśmy zakochani w Jezusie - odpowiadają z błyskiem w oku... I to działa
W rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II na Matysce tradycyjnie już zapłonęła watra upamiętniająca Papieża Polaka.
Wiara bez uczynków martwa jest” - ten biblijny cytat z Listu św. Jakuba stanowić będzie motto 12. edycji Dni Kolbiańskich, które odbędą się od 19 do 21 kwietnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia.
Niedziela częstochowska
19 kwietnia mija 8 lat od wyboru papieża Benedykta XVI. Ojciec Święty zakończył swój pontyfikat 28 lutego 2013 r. Nikt nawet przez ułamek sekundy nie pomyślał, że papież zrezygnuje z pełnienia swego urzędu.
Wykluczenie społeczne przybiera w Polsce coraz większe rozmiary, głównie w związku z coraz większym kryzysem ekonomicznym.
14 marca w czytelni biblioteki w Wieluniu odbyło się spotkanie z Marią Marzeną Grochowską, autorką biografii Krystyny Krahelskiej „Warszawskiej Syrenki”.
Niedziela podlaska
Pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju, liczące ponad 2000 eksponatów, Muzeum Pisanek powstało w 2004 r. w obrębie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Książkę bp. Antoniego Dydycza wraz z autografem jej autora można było nabyć podczas spotkania Klubu Ciekawej Książki, które 20 marca odbyło się w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Większość pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej kapłanów przybyła w Wielki Czwartek przed południem do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie, gdzie koncelebrowanej wraz z nimi Mszy św. Krzyżma przewodniczył bp Antoni Dydycz.
W czwartek 4 kwietnia maturzyści z naszej diecezji stanęli przed obliczem Pani Jasnogórskiej, by wzorem swoich poprzedników prosić o opiekę na czas zdawania egzaminów i nie tylko.
Niedziela kielecka
Mają zaufanie i wiarę, bo planują podróż na koniec świata, nie posiadając wystarczająco pieniędzy, a czasem nawet perspektyw na nie.Mają zapał misyjny i pragnienie w sercu niesienia Dobrej Nowiny do innych młodych. To są właśnie młodzi, którzy wybierają się na Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro.
Działają w jedynej w diecezji Radzie, powstałej przy parafii w Chmielniku, i to działają faktycznie - zgodnie z misją i charyzmatem. Swoją aktywną obecnością w środowisku parafii zachęcają innych - wciąż poszerzają się szeregi Rycerzy w Chmielniku
Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie świętuje jubileusz 20-lecia działalności. Obchody przewidziano na sobotę 13 kwietnia.
Niedziela małopolska
W Wielki Czwartek, w godzinach przedpołudniowych, kapłani, młodzież i służba liturgiczna archidiecezji krakowskiej przybyli do Łagiewnik, aby wspólnie przeżywać Mszę Krzyżma Świętego, w czasie której święci się oleje potrzebne do sprawowania sakramentów.
W 2012 r. ks. inf. Jerzy Bryła obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa, w bieżącym dziękuje Bogu za 85 lat życia. Kapłan nadal niesie duchową pomoc m.in. artystom, głuchoniemym, Bractwu Kurkowemu, wodociągowcom.
Reforma edukacji w teorii wygląda niemal idealnie. Jednak praktyka pokazuje, że realizacja poszczególnych postulatów pozostawia bardzo wiele do życzenia. O skutkach reformy i realiach polskiej szkoły rozmowa z koordynatorem lokalnym akcji „Ratuj maluchy i starsze dzieci też!”.
Niedziela lubelska
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem kapituły archikatedralnej oraz władz akademickich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest kluczem do zrozumienia naszej wiary. Kościół świętuje je jako jedno zbawcze wydarzenie, dzięki któremu dokonało się odkupienie człowieka.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uzyskał z Watykanu prawo wyłączności do wydania drukiem w formie książkowej tekstów kard. Josepha Ratzingera w serii Opera Omnia Josepha Ratzingera.
Niedziela legnicka
Niedziela łódzka
Celebracje liturgiczne Wielkiego Czwartku w szczególny sposób ukazują ustanowienie przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
Z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, poświęcono ołtarz soborowy w kościele pw. Opieki św. Józefa.
W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi została otwarta wystawa twórczości sakralnej ks. Tadeusza Furdyny SDB - jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych, obchodzącego 50-lecie pracy artystycznej
Niedziela przemyska
W sferze duchowej wiosną dla nas, chrześcijan, jest radosne przeżycie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i naszego powrotu poprzez pokutę do „nowości” życia.
To już kolejny raz młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się na diecezjalnym Spotkaniu Młodych, tym razem w Przeworsku, by wspólnie modlić się i cieszyć swoją wiarą, a także dzielić się nią ze swoimi rówieśnikami.
Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna.
Niedziela rzeszowska
W tym roku Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie świętuje XX-lecie istnienia. Wpisało się na trwałe w panoramę Rzeszowa, wyższych uczelni miasta oraz Podkarpacia.
To był pierwszy egzamin. Bo nie wystarczy znać Boga teoretycznie, ale konieczne jest wejść z Nim w relację i odkrywać, że Jezus jest Bogiem żywym. Od odpowiedzi na to pytanie, od jej odkrycia zależy cała posługa kapłańska i jej jakość.
Wiele osób traktuje modlitwy wstawiennicze jako coś „magicznego”. Rozmowa o zagrożeniu zniewoleniem i sile modlitwy wstawienniczej.
Niedziela sandomierska
O bezdomności, jako sytuacji życiowej i o bezdomności, jako stanie ducha rozmawiamy z Adamem, byłym bezdomnym
Taniec w Turbi, wigilia Bożego Narodzenia w Skowierzynie, a wielkanocne palmy i potrawy w Pilchowie.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wziął udział w marcowym IV Wojewódzkim Przeglądzie „Garniec 2013” w Łańcucie.
Niedziela sosnowiecka
Żywy Różaniec to najliczniejsza wspólnota działająca w naszym lokalnym Kościele. Bp Grzegorz Kaszak zatwierdził, z dniem 1 marca, zgodnie z postanowieniem Uchwały Konferencji Episkopatu Polski, Statut Żywego Różańca dla wszystkich grup, które działają na terenie diecezji sosnowieckiej.
Uwaga soliści, duety, zespoły i chóry! – można już zgłaszać uczestnictwo w 7. edycji Dąbrowskiego Festiwalu Piosenki Maryjnej „Totus Tuus”. Finał zostanie rozegrany 25 maja.
Podczas sesji Rady Miejskiej Będzina, 27 marca wręczono statuetki Jana Dormana oraz nagrody i wyróżnienia miasta Będzina za działalność artystyczną, kulturalną i sportową.
Niedziela świdnicka
Wiara jest darem, który otrzymujemy od Pana Boga i o ten dar trzeba nam się troszczyć. Opatrzność Boża daje nam też świadków wiary, by ich świadectwo było wsparciem i umocnieniem dla naszej wiary - przypomina biskup pomocniczy Adam Bałabuch na półmetku Roku Wiary.
Powiedzmy jasno i krótko: orędzie paschalne pierwszych uczniów o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa wzywa nas wszystkich do ponownego uwierzenia w Jezusa, do pełniejszego przyjęcia Jego zbawczego dzieła.
Gamaliel, zwany Starszym lub Gamalielem I, a w tekstach rabinicznych Raban, czyli Ekscelencja. Należał on do najbardziej otwartego prądu w judaizmie tamtej epoki, do linii zapoczątkowanej przez Hillela, czyli swojego dziadka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Świątynia jest miejscem świętym, przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem. Bardzo szczególnego znaczenia nabiera każdy kolejny kościół, który wpisuje się w krajobraz archidiecezji jako przywracanie na trwałe dziedzictwa minionych wieków.
Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi zgromadził w tym roku łącznie 44 zespoły.
Co to tak naprawdę oznacza „wierzyć”? Warto zastanowić się nad tym, w kontekście zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Szczególnie w Roku Wiary, który jest zaproszeniem do odkrywania na nowo Tajemnicy, którą objawił nam Bóg.
Niedziela toruńska
W dniach 14-19 kwietnia trwa 5. Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27) pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Chrystus bowiem umarł i zmartwychwstał nie po to, by znaleźć się w świetle jupiterów, ale po to, by podźwignąć każdego z nas z niewoli grzechu do życia w wolności, ze śmierci do życia. Tajemnica ta została ukryta w Eucharystii.
Nauki głosił bp Edward Frankowski - biskup senior diecezji sandomierskiej. Rolnicy gromadzący się nie tylko w świątyni, lecz także w swoich domach dzięki Radiu Maryja mogli wysłuchać nauk i szukać radości, tej prawdziwej, płynącej od Jezusa.
Niedziela warszawska
„Trzecia Godzina Dnia”, „2Tm2, 3”, „Deus Meus” to tylko niektóre z zespołów tworzących nową jakość muzyki chrześcijańskiej. Koncert Debiuty odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia.
Wystawa plakatów i lekcje edukacyjne. Kampania społeczne oraz tradycyjne modlitewne czuwanie na pl. Piłsudskiego – tak w stolicy obchodzono VIII rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II.
Co łączy Prymasa Wyszyńskiego z Krzysztofem Kolumbem, Leonardem Da Vinci, Ignacym Loyolą, papieżem Janem XXIII, czy gen. Józefem Hallerem? Wszyscy należeli do III Zakonu św. Franciszka.
Niedziela wrocławska
W przeciwieństwie do medialnych iluzjonistów zmartwychwstały Jezus nie potrzebuje magii kolorowych ekranów.
W życiu są momenty, do których trzeba i warto się solidnie przygotować. Jednym z nich jest sakrament małżeństwa.
Do powojennego Wrocławia przywędrowała znaczna liczba ludności zamieszkującej wcześniej Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. Zmuszeni do migracji rozstrzygnięciami wojny i zmianami granic, przywieźli tu ze sobą wspaniałe kulturowe dziedzictwo kresowe, tak ważne dla współczesnej tożsamości naszego miasta.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W dzisiejszych czasach wychodzimy z taką szczególną inicjatywą do ludzi młodych. Widzimy, że zaczyna ich brakować w Kościele i na nowo trzeba ich łowić. Łowić po to, żeby powrócili na łono Kościoła i poznali Jezusa Chrystusa. Takie jest założenie Diakonii Ewangelizacji.
Spotkanie integracyjne, które odbyło się 22 marca br. w Bibliotece Pedagogicznej - Filia w Hrubieszowie, pełne było atrakcji.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)